czende

Jméno autora nožíku rybička stále zůstává tajemstvím

Tisková zpráva

 

 

Mikov, s.r.o.
Mikulášovice 741
407 79

 

Jméno autora nožíku rybička stále zůstává tajemstvím

 

 

 

23. 3. 2017

 

 

 

Tajemstvím je dosud zahaleno, kterého z nožířů ve šluknovském výběžku před více než sto lety napadlo vyrobit střenku zavíracího nože ve tvaru rybičky. Staré katalogy však ukazují, že zákazníci si již tehdy rybičku oblíbili a popularita tohoto nože přetrvala dodnes.

 

„Rybička je stále nejoblíbenějším a nejznámějším nožem naši produkce. A neplatí to jen u nás, velmi oblíbená je například v USA," řekl Petr Balej, obchodní ředitel firmy Mikov. „Je to mimo jiné dáno tím, že téměř pro každého z nás byla nožíkem spojeným se vzpomínkami na mládí a dětství."

 

Mikov ale samozřejmě nevzdává snahu o vypátrání jména autora původního návrhu rybičky. „Pokud by se některému historikovi podařilo jejího autora najít, byl by to pro nás objev, který bychom opravdu ocenili," dodal Balej.

 

I když v průběhu staleté historie výroby rybičky došlo k některým změnám, například plechové střenky byly nahrazeny zinkovými, a čepel je nyní z nerezové oceli, stále je to ta stejná rybička, jako před desítkami let.

 

Design rybičky firma záměrně neinovuje, ale zákazníkům, kteří chtějí více, než obyčejný spotřební nožík, nabízí výrobky z kvalitnějších materiálů - stříbrnou nebo zlatou rybičku. Unikátem je potom takzvaná investiční rybička z pravého zlata a s českými granáty.

 

Na fenoménu rybičky se snažili v minulosti přiživovat i někteří výrobci, kteří vyráběli její napodobeniny. Žádná z nich však nedosahuje kvalit originálu. Za výrobu falešné rybičky s logem výrobce padl dokonce soudní rozsudek, který plagiátora odsoudil k náhradě škody a publikování omluvy.

 

Mikov je tradičním českým výrobcem nožířského zboží. Vedle rybičky nabízí širokou paletu loveckých, outdoorových, zavíracích a vojenských nožů. Jeho nejznámnějšími výrobky jsou lovecký nůž Fixir, vojenský UTON, vyhazovací nůž Predator nebo pevný nůž pro denní nošení (tzv. EDC) List.

 


 

 

 

 

Kontakt:

 

PhDr. Bedřich Jetelina, Th.D.

ředitel komunikace

603 703 892

b.jetelina@mikov.cz

www.mikov.cz

twitter.com/mikovCZ

na začátek stránky