Aby nám nože dělaly radost co nejdéle

2. ledna 2023

Vánoce jsou tradičně časem, kdy mnozí z nás našli pod vánočním stromečkem jako dárek některý ze svých vytoužených nožů Mikov. Lovecké nože, vojenské nože, sportovní nože, kuchařské nože nebo řemeslnické nože však chtějí svoje. Aby nám tedy dlouho dělaly radost, musíme je nejen používat s rozmyslem a opatrností, ale také respektovat tato tři jednoduchá doporučení, jak se o nože starat.

1. Udržujme nože ostré

Každý nůž se používáním otupí - a řezání s tupým nožem je nejenom neefektivní a pracn=, ale také nebezpečné. Návod, jak správně nože nabrousit, najdete zde.

2. Udržujme nože čísté

Nejde jen o to, že znečištěný nůž nevypadá hezky a že zároveň vypovídá o svém majiteli nehezké věci. Dlouhodobé působení nečistot také poškozuje strukturu materiálu střenek i čepelí. Na nože samozřejmě nepoužíváme myčku na nádobí, protože agresivní čistící prostředky narušují ostří, ale vždy po použití je důkladně omyjeme vlažnou vodou a poctivě otřeme dosucha. 

3. Skladujme nože ohleduplně

Nože by měly být uskladněny v suchu a ideálně v dodávaných pouzdrech tak, aby se jejich ostří nedostávalo do kontaktu s jinými kovovými předměty nebo s jiným noži. Poškrábané střenky a zuby na čepelích nejsou dobrou vizitkou majitele. Při delším skladování je vhodné kovové části ošetřit olejem, který je pro nože speciálně určený.