Když se řekne ocel N690

6. února 2023

Pro spoustu lidí je ocel prostě nějaké železo, a víc je nezajímá. Ale pak je tu skupina odborníků, mezi které rozhodně patří fanoušci nožů. A ti dobře vědí, že ocel není jenom železo, ale že je to železo s příměsí uhlíku, kterého v něm nesmí být víc, než 2,14 %. To, jak je ocel tvrdá a odolná, závisí i na tom, jaké další příměsi v ní jsou. Pojďme se tedy podívat na ocel N690, kterou používáme například na některé nože Predator, UTON 008, List, Patron, designovou sadu Pocket nebo nůž Storm z Projektu válečný veterán.

Ocel N690 je vyrobená značkou Böhler z koncernu Voestalpine. Ta ji pro nožířskou produkci dodává ve formě plechů, které jsou válcované za tepla. Základní vlastnosti této oceli jsou tvrdost a odolnost proti opotřebení, což je dáno hlavně obsahem uhlíku, který činí 1,07 %. 

N690 je zároveň nerezovou ocelí. Je to důležité hlavně pro outdoorové a vojenské nože. Nerezové jsou všechny oceli, které obsahují více než 13 % chromu. N690 ho má 17,3 % a chrom kromě toho, že ji chrání proti korozi, ještě navíc zvyšuje její pevnost v tahu a zachování hran.

Ocel N690 po zakalení dosáhne tvrdosti až 60 HRc, což je sice výborné, ale na druhou stranu není vůbec jednoduché takový nůž naostřit. V domácích podmínkách je to skoro nemožné a proto doporučujeme ostření svěřit profesionálům. 

U nožů je ale kromě tvrdosti a odolnosti proti opotřebení důležitá i pevnost. Tu u N690 způsobuje přidaný molybden a křemík. Aby všechny vlastnosti oceli byly nastaveny optimálně, způsobuje právě to, že uhlík chrom a molybden jsou vzájemně v ideálním poměru. Pokud vás zajímají přesná procenta jednotlivých prvků, můžete se podívat na stránky výrobce.  

A aby ocel výsledného nože měla všechny požadované vlastnosti, závisí i na tom, jak se s ní ve výrobě pracuje, a zejména jestli se dodržují přesné předpisy výrobce pro její kalení ve speciální průběžné kalící peci. Takovou pec švýcarské výroby samozřejmě máme v Mikově k dispozici a důsledně hlídáme, aby při kalení nedocházelo k žádným odchylkám.