Zaklínadlo jménem Martfrost
17. dubna 2019
Za tajemným názvem Martfrost stojí československý patent číslo 119692, který přihlásil český expert na metalurgii Jaroslav Jech. Podstata patentu spočívá v tom, že ocel je ohřátá na kalící teplotu 1050° - 1100°C, pak se ochladí ve vodě na 250 až 300°C a potom se okamžitě přenese do zmrazovací lázně z dusíkových par.
Z tohoto postupu pak také vychází samotný název postupu. „Mart“ je první část výrazu „martenzit”, což je vysoce tvrdý a pevný přesycený tuhý roztok uhlíku v železe, který vzniká při kalení rychlým podchlazením. „Frost“ je potom anglicky mráz.
Výsledkem takového kalení je, že materiál má tvrdost o 5 i více jednotek HRc vyšší, než při běžném kalení. A nejen to, posílí se i jeho odolnost proti opotřebení. A pokud je použit u nože, ten má nejen větší pružnost, tvrdost a houževnatost, ale prodlouží se i jeho trvanlivost ostří.
Mikov tuto metodu kalení používal od sedmdesátých do devadesátých let minulého století. Aplikoval ji zejména na kuchyňské nože, lovecké nože nebo armádní speciály UTON. Ale protože stávající nerezová ocel má přibližně stejné vlastnosti, jako dřívější ocel z SONP Kladno kalená metodou Martfrost, a navíc tato metoda způsobovala velkou ekologickou zátěž, Mikov od tohoto způsobu kalení ustoupil.
Zmrazování ocelí po kalení jako takové ale přesto nezmizelo v propasti času, ale specializovaná pracoviště některých firem ho stále využívají.