Zavazák - nůž nejen pro lovce

24. dubna 2023

Od okamžiku, když člověk začal lovit, musel vyřešit problém, jak a čím ulovenou zvěř zpracovat. V době kamenné se k tomuto účelu používaly pazourkové nože, když člověk objevil bronz, tak nože bronzové a s objevem tvrdšího železa pak nože železné.

S vývojem lidstva dostával také lov svá pravidla a vznikaly lovecké techniky a strategie. Ruku v ruce s tímto vývojem se samozřejmě také vyvíjely nože. Jejich úkol však zůstával vždy stejný - ukončení trápení zraněného kusu a jeho následné zpracování - tedy vyvržení a porcování. 

Důležité místo mezi loveckými noži měl proto vždy zavazák, někdy také nazývaný zárazák. Lovci ho využívají při lovu srnčí zvěře k takzvanému “zárazu”, tedy usmrcení uloveného kusu bodnutím do vazu a přerušením jeho míchy. 

Zavazák z naší výroby nyní prodáváme pod názvem Pionýr a máme ho v nabídce už přes padesát let. Za tu dobu si našel spoustu příznivců a to zdaleka nejen mezi lovci, ale i mezi zálesáky, skauty nebo rybáři. A není divu. 

Jedná se o elegantní, štíhlý nůž z nerezové oceli, která se snadno brousí. Je vybaven záštitou bránící zranění prstů při práci a plastovou rukojetí v designu imitace parohu, která se dobře drží v rukou a neklouže. Standardně je dodávaný v koženém pouzdru, které umožňuje jeho bezpečné nošení za opaskem nebo v batohu.

Nůž si můžete objednat zde.