Rybička pomáhá lososům najít domov v Českém Švýcarsku

7. prosince 2021

„To, že náš nožík Rybička je regionálním produktem Českého Švýcarska, bereme nejenom jako marketingovou značku, ale především jako závazek vůči našemu kraji. A tak jsem rádi, že jsme před letošním Vánoci mohli do světa vypustit její novou sérii pojmenovanou Salmie, která není ve stříbrné, ale v lososové barvě,“ řekl Karel Ježek, ředitel a majitel firmy Mikov

Losos je zajímavá ryba. Žije sice v moři, ale ke svému rozmnožování potřebuje i sladkovodní řeky. Díky stavbě přehrad a dalších překážek pro jejich tahy to však má stále složitější. V Česku je to nyní pouze říčka Kamenice, kam se lososi, i když jenom v malých počtech, pravidelně vracejí.

Prodej Salmie pomůže tomu, aby lososů v Kamenici bylo víc. Z výtěžku jejího prodeje totiž správa Národního parku České Švýcarsko koupí lososí jikry, které vysadí v Kamenici a jejich přítocích. Z těch se vylíhnou mladí lososi, kteří se pak opět budou vracet do Česka.  

„Možná to není převratný projekt, který změní svět a náš kraj. Může ho ale udělat o něco lepší a bohatší. A proto jsme rádi, že jako firma, která ke zdejším místům patří, ho podporujeme,“ uzavřel Karel Ježek. 

Mikov je největší nožířská firma v Česku, která v Mikulášovicích rozvíjí více než třistaletou tradici drobné průmyslové a nožířské výroby. V současné době zaměstnává více než 70 lidí z Mikulášovic a okolí.