Ohlédnutí za Tangem 23

9. května 2023

Jsou věci, které se popisují složitě, musí se prožít. A přesně taková byla naše cesta s veterány pozorovacího stanoviště Tango 23 - Repetitor přímo na místo, kde 5. srpna 1995 zahynuli při chorvatské ofenzívě jejich kamarádi a spolubojovníci četař Petr Valeš a rotmistr Luděk Zeman.

Pozorovací stanoviště Tango 23 bylo součástí dlouhé linie pozorovacích a kontrolních stanovišť mise OSN UNCRO mezi znepřáteleným Chorvatskem a Republikou Srbská Krajina. V roce 1995 po poměrně dlouhém období klidu Chorvatsko zahájilo v květnu operaci Bijesak (Blesk) a v srpnu operaci Oluja (Bouře), která vytlačila Srpy ze západní Slavonie a zlikvidovala Republiku Srbská Krajina, odkud byli vyhnání všichni srbští obyvatelé. Při operaci Oluja dopadl na pozorovací stanoviště minometný granát, který zabil oba naše vojáky a třem dalším způsobil zranění. 

Jedním z cílů cesty bylo předat přímo na místě vojákům, kteří na stanovišti sloužili, nože Repetitor s jejich jmény a hodnostmi. Stalo se tak v sobotu 6. května při slavnostním nástupu u pamětní desky, kterou přímo v místě tragédie bývalí vojáci mise UNCRO umístili. 

Pamětní deska Tango 23 - Repetitor

Smyslem umístění této desky i celé slavnostní akce bylo vzdát čest padlým vojákům. Přesto by se kopec Repetitor neměl stát turistickým mistem fanoušků vojenské historie. Úchvatné výhledy, krásná příroda a minimum turistů by k tomu samozřejmě mohly svádět. Ale místo ani téměř 30 let po přechodu fronty není bezpečné. V keřích i v kamenech nedaleko cesty stále číhají okem neviditelní zabijáci - nášlapné miny - všechny funkční a skryté v zemi.  Pokud by se tam přesto chtěl někdo vydat, je nezbytné si zajistit na cestu zkušeného místního průvodce a zásadně neopouštět vyšlapané nebo vyježděné cesty. 

Mina

Uctít památku hrdinů, třeba při cestě k moři nebo na nedaleká Plitvická jezera, proto můžete bezpečně u oficiálního památníku, který najdete na úpatí kopce Repetitor u silnice z Korenice na Lički Osik.

Památník 

Podobná příležitost samozřejmě vzbuzuje emoce, ve kterých se mísí radost ze setkání se smutkem a vzpomínkami. Není jednoduché vše popsat v několika řádcích, a proto o celé výpravě a příběhu vojáků připravujeme dokumentární film a výstavu, které vám představíme ještě do prázdnin.

Nůž Repetitor patří do Projektu válečný veterán, který připomíná zahraniční mise naší armády a z každého prodaného nože Mikov věnuje 300 Kč na Vojenský fond solidarity. Vedle nože Repetitor je v prodeji i nůž Storm.