Pouzdra z kydexu

15. května 2023

Pokud chceme vyrazit do přírody a plánujeme si s sebou vzít pevný nůž, tak bez kvalitního pouzdra to není možné. Jaké pouzdro ale zvolit? Mezi milovníky nožů jsou nekompromisní zastánci pouzder kožených, látkových i speciálních materiálů, mezi které na prvním místě patří kydex. 

Původní určení kydexu ale bylo úplně jiné, než pro pouzdra nožů a pistolí. V roce 1965 ho chemička Rohm and Haas vyvinula jako materiál určený pro interiéry letadel. Skupina bývalých zaměstnanců této firmy si ochrannou známku na materiál odkoupila v roce 1987 a založila společnost Kydex, LLC. V roce 1990 firmu pohltil koncern SEKISUI Chemical. Kydex se vyrábí ve městě Bloomsburg v americké Pensylvánii. Vedle pouzder na nože nebo pistole má i další užití v automobilovém průmyslu, zdravotnictví nebo dopravě.

Kydex je moderní materiál, který patří mezi termoplasty, proto se dá tvarovat při teplotě 160 stupňů Celsia. Je pevný a otěruvzdorný, dobře se lisuje, brousí a snadno se do něho i vrtá. Proti kůži je odolnější, nemění svou velikost, takže vydrží bez změny tisíce vytažení nože. Navíc se dobře čistí a vyrábí ve velké paletě barevných variant. Ovšem každé pro má zároveň i své proti. Jeho použití na nožová pouzdra není bez rizika, protože díky své velké odolnosti může způsobovat otěr kovových části nože nebo rukojeti.

A právě to je jeden z důvodů, proč kydex není možné využít u všech typů nožů. Tím druhým důvodem je, že noži se musí upravit konstrukce tak, aby v pouzdře dobře držel. Nůž tedy musí být ideálně přímo pro kydexové pouzdro navržen. A konečně je kydexové pouzdro také problematické v situacích, kdy je třeba nůž z pouzdra vytáhnout, či naopak do něj neslyšně vrátit bez typického cvaknutí. Z toho důvodu někteří volí textilní nebo kožená pouzdra, která máme také v nabídce,

Z naší nabídky kydexová pouzdra dodáváme k nožům Patron a List. Pro List pak nabízíme pouzdra v mnoha barevných variantách. K nošení na opasku slouží TEK LOK nebo IWB LOOP, které máme také v nabídce.