Mikov věnoval dalších 120 tisíc korun Vojenskému fondu solidarity a představil nový nůž REPETITOR

27. května 2022

Ředitel firmy Mikov Karel Ježek za přítomnosti náčelníka generálního štábu Aleše Opaty předal ve čtvrtek 26. 5. 2022 generálce Lence Šmerdové symbolický šek na částku 120 tisíc korun na podporu Vojenského fondu solidarity. Tyto prostředky byly shromážděny v rámci dlouhodobého projektu “Válečný veterán”.

Cílem projektu „Válečný veterán“ je propojit připomínku hrdinství Českých a Československých vojáků s humanitární pomocí pozůstalým po padlých vojácích i vojákům, kteří ztratili své zdraví při plnění svých služebních povinností.

„Mikov v rámci projektu uvádí na trh nože  inspirované některou z významných vojenských misí naší armády. Z každého prodaného nože pak připadne Vojenskému fondu solidarity 300 Kč,” řek Martin David, obchodní ředitel firmy.

Repetitor

Nůž REPETITOR nese jméno kontrolního stanoviště T 23 - Repetitor, kde v rámci plnění úkolů mise UNPROFOR zahynuli v srpnu 1995 dva čeští vojáci - Luděk Zeman a Petr Valeš. Jeho konstrukční pojetí je podle autora nože majora Romana Hippíka pak jistou reminiscencí slavného bodáku k samopalu vzor 58.

V rámci projektu Válečný veterán již Mikov uvedl limitovanou sérii nože M-1917, který byl vyroben podle vzoru z pozůstalosti válečného hrdiny armádního generála Josefa Bílého. Po něm pak následovala číslované edice nože STORM inspirovaná operací Pouštní bouře. REPETITOR je tak v pořadí třetím nožem projektu.

Vojenský fond solidarity byl založen v roce 2015 a podporuje vojáky a jejich rodiny, kteří se nezaviněně ocitli v tíživé životní situaci. Mikov jako největší český výrobce nožů a kancelářské techniky, do jehož vlastnictví patří i výrobce ručních nástrojů Narex Bystřice, díky projektu „Válečný veterán“ již Vojenskému fondu solidarity poskytl 230 tisíc korun. 

„Dlouhodobá a systematická podpora Vojenského fondu solidarity je dárcovskou prioritou firmy Mikov. Naši vzájemnou dlouhodobou spolupráci ale především považujeme za velkou čest a poctu,“ prohlásil při předávání šeku Karel Ježek.