Jmenuje se Handy

29. května 2023

Stojí trochu neprávem ve stínu loveckých, kuchyňských nebo vojenských nožů, přesto je nožem, který je ve svém oboru takřka nenahraditelný. A ocení ho nejen profesionální číšníci a barmani, ale vlastně každý z nás, kdo doma potřebujeme otevřít jakoukoliv lahev, ať již v kuchyni nebo třeba při letním grilování. Nůž Handy je totiž v prvé řadě vybaven vývrtkou. Bez ní je rozumné otevření lahve uzavřené korkovou zátkou prakticky neřešitelným problémem.

Kdo vymyslel vývrtku již nezjistíme. Každopádně si ji v roce 1795 nechal patentovat britský reverend Samuel Henshall. Jeho vývrtka byla na konci vybavena jakýmsi knoflíkem, který bránil tomu, aby se dostala hlouběji do lahve. Henshall byl velmi ambiciózní, ale jeho schopnosti již nebyly tak velké a proto nebyl v životě příliš úspěšný. Měl dluhy a ani na svém vynálezu nezbohatl, naopak byl obviňován z toho, že si jen přivlastnil cizí nápad. 

Číšnický nůž Handy nijak neexperimentuje. I když existují různé pákové mechanismy, které mají vývrtce pomoci zátku z lahve vytáhnout, Handy sází na jednoduchost a kompaktní rozměry. Je ho tedy možné pohodlně nosit v kapse kalhot nebo zástěry.

Jak v restaurační praxi, tak v domácnostech jsou ještě mnohem častěji než korkové zátky používány lahve uzavřené korunkovými plechovými uzávěry. S nožem Handy je není vůbec žádný problém bezpečně a rychle otevřít. 

A samozřejmě, Handy je také nůž. Jeho malá zavírací čepel je stejně jako tělo nože z nerezové oceli a využije se především pro rozříznutí fólií, kterými jsou zabaleny hrdla lahví. 

Bez zajímavosti není, že nůž je používán na palubě letadel Českých aerolinií a Mikov nabízí možnost na něj laserem vytvořit text nebo logo podle přání zákazníka. Objednat si ho můžete zde.