Ozvat se proti falešným napodobeninám českých výrobků není předem prohraný boj

19. prosince 2014

Zkušenosti českého výrobce nožů Mikov ukazují, že ozvat se proto tomu, když je na trh uveden falzifikát českého výrobku, přináší konkrétní výsledky.  Na základě informací veřejnosti proti distributorovi padělku zasáhla Celní správa České republiky, která zabavila několik set kusů nekvalitního nože zneužívající značku firmy. Dalšími výsledky bylo, že distributoři tento nůž přestali nabízet a zákazníci byli informováni o tom, že za nekvalitním výrobkem stojí padělatelé.

Největší problém napodobování nože rybička byl v tom, že výrobek měl celou řadu zásadních vad a přitom používal značku výrobce, což mohlo vést k dlouhodobému a nevratnému poškození dobrého jména značky Mikov.

Bezprostředně po objevení falzifikátů proto Mikov zareagoval kampaní„Wanted", která formou zatykače na falešnou rybičku vybízela k jejímu reklamování a jako odměnu „za dopadení"nabízela dva originální nože.

Kampaň „Wanted" i díky Facebooku a dalším sociálním sítím oslovila desítky tisíc lidí a přinesla řadu pozitivních reakcí: „Považuji to známku seriózního podnikání a hrdosti na značku -  dík za tento příklad, že něco takového ještě existuje,"napsal jeden ze zákazníků. Podporu Mikovu v boji s padělateli takévyjádřil z Afriky cestovatel Ladislav Bezděk, který v současné době podniká cestu „S rybičkou kolem světa". 

Cílem všech kroků, které Mikov proti výrobci padělků podniká i v právní oblasti, je nejenom ochrana dobrého jména českého výrobce vytvářejícího v severočeských Mikulášovicích desítky pracovních míst, která se podobnými nekalými obchodními praktikami ocitají v ohrožení, ale také snaha bojovat za rovnépodmínky na trhu 

„Uvědomujeme si, že rybička je určitým symbolem typicky českého výrobku a proto lidé na jejífalšování reagovali citlivěji. Chtěl bych ale povzbudit i ostatní české výrobce, aby se vždy ozvali, pokud se setkají s podobnými nekalými praktikami, "řekl Miloš Pařík, generální ředitel firmy Mikov.

Mikov patří k tradičním výrobcům nožů v České republice a navazuje na tradice nožířské výroby, která v Mikulášovicích 220 letou tradici Kromě rybičky vyrábí i celou řadu dalších nožů- loveckých,outdoorových nebo určených pro záchranáře a zabývá se i speciální strojírenskou výrobou.

Součástí továrny Mikov je i muzeum  a podniková prodejna. Firma každý rok organizuje Nožířskéslavnosti. Ty se uskuteční i v roce 2015, kdy uplyne 250 let od narození zakladatele průmyslovénožířské výroby v Mikulášovicích Ignaze Röslera.