Nová výstava v mikulášovickém Muzeu nožířské tradice seznamuje s osudy vojáků ze stanoviště Tango 23 – Repetitor

19. června 2023

Za přítomnosti zástupců Generálního štábu Armády ČR, Vojenského fondu solidarity, města Mikulášovice, vojenských veteránů a firmy Mikov byla v pátek 16. června v mikulášovickém Muzeu nožířské tradice slavnostně zahájena výstava Tango 23 – Repetitor.

„Výstava je především vzpomínkou na naše kamarády Luďka Zemana a Petra Valeše, kteří na misi 5. srpna 1995 zemřeli během minometného útoku,“ řekl jeden z autorů výstavy Roman Čelanský, který sám při bombardování utrpěl zranění. 

Prostor výstavy

V expozici nejsou pouze artefakty z pozorovatelského stanoviště umístěného mezi chorvatskými vojáky a příslušníky armády Srbské krajiny, ale návštěvníci se zde mohou seznámit i s historií misí UNPROFOR a UNCRO, s osobními příběhy obou padlých vojáků a exkluzivně zhlédnout třicetiminutový dokument o letošní návštěvě veteránů na vrcholu Repetitoru, která rámuje popis tragických událostí. 

Na trailer dokumentu se můžete podívat zde

Výstava

Při návštěvě Repetitoru všichni přítomní účastnci mise převzali nože Repetitor se svým jménem a hodností. Díky tomu jsou unikátními exponáty výstavy dva výjimečné nože Repetitor se jmény Luďka Zemana a Petra Valeše, v jejichž rukojeti jsou zality střepiny z granátu, jenž oba vojáky zabil. Tyto střepiny věnoval veterán Jiří Suda, který byl při explozi rovněž zraněn. Oba nože budou od 17. září draženy na portálu Aukro. Součástí balení je i brožura s podpisy vojáků z Tango 23 - Repetitor a originální dobová nášivka Unprofor. Nože jsou v dárkové kazetě.

Nůž Repetitor se střepinou

Výstava je další z řady aktivit firmy Mikov na podporu válečných veteránů, mezi něž patří například dlouhodobá podpora Vojenského fondu solidarity z projektu Válečný veterán. Mikov je největším českým výrobcem nožů, který své výrobky vyváží do celého světa. Nejznámější nože jeho portfolia jsou vojenský UTON, vyhazovací Predator nebo klasická Rybička. Kromě toho je Mikov rovněž v licenci Colt CZ Group výrobcem bodáku na útočnou pušku Bren2.