Několik postřehů z Nožířských slavností 2023

7. srpna 2023

Policie, policejní vrtulník, armáda, hasiči, rytíři, fotbal, hudba, dobré jídlo, soutěže pro děti, zdarma návštěva Muzea nožířské tradice - to byly hlavní body soboty 5. srpna v Mikulášovicích, kde se uskutečnil už 8. ročník Nožířských slavností - festivalu pořádaného společností Mikov s podporou města Mikulášovice.

Tradiční akce, která začala již v roce 2012, se po roce vrátila zpět do městského sportovního areálu, který se osvědčil jako ideální prostředí. Je zde  dostatek prostoru pro jak velké akce, jako byl přílet policejního vrtulníku, tak i komorní představení, jakou byla odborná přednáška o historii nožů majora Romana Hippíka nebo rychlokurz sebeobrany. 

I když v sobotu prakticky celé Česko zasáhly intenzivní deště, Mikulášovické slavnosti nepřízni počasí vzdorovaly až do odpoledních hodin. Ale ani zatažená obloha neodradila stovky hostů z celé republiky i ze zahraničí od návštěvy. 

Nožířské slavnosti jsou velkou oslavou toho, že v Mikulášovicích stále přetrvává kvalitní nožířské řemeslo a že se Mikulášovice můžou hrdě řadit mezi města, která vstoupila výrobou nožů do dějin. Není to samozřejmostí, protože v řadě měst Evropy již tato výroba pod tlakem globalizace zanikla. A tak nejen nože Predator, UTON, Pocket a samozřejmě Rybička zůstávají na nožířském trhu osvědčenými pojmy, ale Mikov je významným partnerem ozbrojených složek - ať už výrobou bodáku  pro útočkou pušku BREN2 v licenci ColtCZ Group, nově vyvinutým nožem Rescue 2 nebo projektem Válečný veterán podporujícím Vojenský fond solidarity.

I proto byl schopen organizátorský tým v čele s pracovníky Mikova Petrem Procházkou a Miluší Trojanovou zajistit pro slavnosti atraktivní představení policejní, vojenské a hasičské techniky. Tradiční ukázku bojové techniky vojenských chemiků z Liberce a armádní rekrutační stánek letos nově doplnili policejní daktyloskopové, motorkáři, dopraváci a především zásahová jednotka, jejíž vrtulníkový výsadek se stal jedním z vrcholů programu. 

Nožířské slavnosti byly zároveň okamžikem zahájení prodeje nového nože edice Fotbalové legendy s Vladimírem Šmicerem, a tak nemohl chybět zápas týmu hvězd pod vedením Jana Bergera, ve kterém si proti staré gardě Mikulášovic zahrály velké fotbalové osobnosti jako Petr Rada, Lukáš Zelenka, Radek Šírl, Tomáš Řepka a další. Sběratelská edice se po noži Lubomíra Mistra (který je již vyprodaný), Jana Bergera a Jana Kollera rozrostla o dalšího skvělého fotbalistu.  Nový nůž si bylo možné koupit u prodejního stánku Mikova, který účastníkům slavností kromě něho samozřejmě nabízel kompletní sortiment nožů.  

Nožířské slavnosti se protáhly do večera bohatým kulturním programem v podání rockových skupin. A už během něj se v hlavách organizátorů rodily další nápady na příští rok. Takže nashledanou v roce 2024.