Střenky z parohu

22. ledna 2024

O kvalitě a estetice nože nerozhoduje pouze jeho čepel, ale také rukojeť. Jedním z tradičních materiálů pro rukojeti je paroží. I když zpracování parohu na střenky není jednoduché a vyžaduje řemeslnou zručnost a pečlivost, jsou nože s takovou rukojetí pro svou estetiku stále populární. Mikov proto paroh používá u celé řady svých výrobků

Samozřejmě nejpopulárnějšími noži s parohovou rukojetí jsou lovecké nože, konkrétně zavírací Fixir, Hunter nebo Hubert, specializované jelenářské dýky. Je to logické, protože k lovcům a jejich kultuře paroží přirozeně patří. Paroh je ale také populární u pravděpodobně celosvětově nejznámějšího nože Mikova, kterým je Predator.

Jak Mikov rukojeti z paroží vyrábí? Samozřejmě uplatňuje tradiční, staletími osvědčené postupy. Dobře vysušený paroh se nejprve nařeže na patřičné díly tak, aby odpovídaly požadavému designu nože. Případné vyrovnání se pak provádí pomocí tepla. Takto připravený polotovar se dále individuálně upravuje broušením a leštěním na konkrétní nožovou střenku tak, aby nůž perfektně sedl do ruky, a nic při jeho úchopu nepřekáželo a netlačilo. 

Každý nůž se střenkou z parohu je vlastně neopakovatelným originálem, který je velmi příjemným na dotek. Velkou výhodou rovněž je, že paroh má přirozenou tepelnou izolaci, takže rukojeť nože zejména při práce v zimě tak rychle neprochladne a s nožem se pracuje komfortněji.

Aby nože s parohovými rukojeťmi dobře a dlouho majitelům sloužily, je třeba se o ně také dobře starat. I když údržba není příliš náročná, Mikov doporučuje zachovávat některá základní pravidla. Předně je třeba po každém použití nůž očistit. Stačí k tomu vlažná voda, slabý saponát, jemný hadřík, houbička nebo štětec. V žádném případě by se nože s parožím na rukojeti neměly mýt agresivními čistícími prostředky nebo v myčkách na nádobí. 

Nůž je třeba skladovat tak, aby nebyl vystaven přímému slunečnímu záření, při používání ho nevystavovat vysokým teplotám a občas střenku natřít potravinovým olejem nebo přípravkem na ošetřování loveckých trofejí. Nůž by se měl skladovat v přirozeném prostředí, které ale není příliš suché, aby střenky nazačaly praskat.