Spona na noži - ano nebo ne?

19. února 2024

Rozhodujete se pro koupi zavíracího nože? Kladete si otázku, jestli si koupit nůž se sponou nebo bez ní? V nabídce Mikova jsou nože obou variant. Následující text by vám měl pomoci v tom, abyste zvážili výhody i nevýhody a rozhodli se tak, aby to pro vás bylo optimální řešení.

Mít u sebe nůž se sponou je často považováno za pohodlnější možnost, která zároveň zmenšuje riziko ztráty. Spona nůž přímo uchycuje k oblečení nebo opasku a není potřeba dodatečné pouzdro. Nůž máte rychle po ruce. To je užitečné v situacích, kdy potřebujete rychle nůž použít. Například nůž Elipt nebo záchranářských nůž Rescue Mikov navrhl tak, že počítá výhradně s touto variantou použití. Oblíbené nože se sponou jsou také nože Crocodile.

Ne všechny typy zavíracích nožů, které Mikov vyrábí, jsou ale pro sponu vhodné. U některých, kam patří například lovecké nože, je to z důvodů velké hmotnosti. Na malé malé kapesní nože, jako je třeba Rybička, zase nemá smysl sponu přidávat, protože mnohé z nich se přenáší jen tak v kapse. Pro nůž můžete zvolit i pouzdro, které chrání nůž před poškozením a také může zabránit náhodnému pootevření nože a případnému zranění. Pouzdro ale zabírá více místa, a když nůž potřebujete, trvá déle, než ho začnete používat. Často se také stává, že pouzdro zůstává doma a nůž si jeho majitel bere s sebou jen tak v kapse nebo batohu. 

Ať se již rozhodnete pro jakoukoliv variantu, Mikov vám nabízí širokou paletu nožů pro výběr. S pouzdrem Mikov dodává například lovecké zavírací nože nebo vyhazovací nože Predator (kde u některých typů je ale možné místo pouzdra zvolit také sponu). Pro většinu nožů, které jsou v nabídce bez pouzder, si také můžete pouzdro koupit samostatně

Jestli stále váháte zda se rozhodnout pro nůž se sponou či bez ní mějte prosím na paměti, že v případě, když nůž budete potřebovat, je důležité ho mít u sebe alespoň nějaký.