Rukojeť: stabilizovaná kost

26. února 2024

Tradičním a odolným materiálem pro výrobu rukojetí nožů je stabilizovaná kost. Nejenom, že vypadá hezky, ale má také výborné vlastnosti. Nože s rukojetí ze stabilizované kosti proto patří mezi kvalitní výrobky s vysokou úrovní řemeslného zpracování. Mikov je používá na nožích Predator s čepelemi z damaškové oceli a oceli RWL.

Kosti se k výrobě zbraní pro lov i obranu využívaly od nepaměti. S postupujícími řemeslnými dovednostmi se je lidé postupně naučili stabilizovat stejně, jako třeba dřevo i další přírodní. materiály. Stabilizace vlastně znamená impregnace speciálními pryskyřicemi. Ty se pomocí tlaku a tepla dostanou do struktury kosti. Ta se pak stane nejen odolnější, ale i hezčí na pohled. Kvalitně stabilizovaná kost dokáže po celá staletí odolat deformacím a zachovat si svůj původní vzhled. 

To, jak konkrétně kostěná rukojeť nože vypadá, závisí i na jejím původu. Používají se kosti z různých zvířat, ale pro nože Predator se Mikovu nejvíce esteticky i svými vlastnostmi osvědčily kosti z velblouda.  

Nožíři, kteří se stabilizovanými kostmi pracují, musí být nejen precizní, ale také vybaveni řemeslnými dovednostmi. Kost je totiž opracovávána a broušena do požadovaného tvaru a velikosti rukojeti vždy ručně, a do celkového designu nože je nutné zakomponovat i její texturu. 

Díky tomu si mohou zákazníci Mikova koupit Predator s jedinečným a neopakovatelným vzhledem, který ještě podtrhne jeho závěrečné ruční leštění na specializovaných leštících kotoučích. Kromě Predatora s klasickou bílou rukojetí je možné zakoupit i Predator se střenkou dobarvenou do efektní zelené barvy.