Když se řekne fulltang

25. března 2024

Fulltang je odborný termín, který zná každý, kdo se zajímá o nože - ať už jde o sběratele, řemeslníka nebo člověka, který s noži pracuje v přírodě nebo doma. Je to typ tradiční konstrukce nože, který je ceněn pro svou robustnost a odolnost. Mikov ho proto rovněž používá u celé řady svých nožů.

O fulltang konstrukci nože mluvíme tehdy, když nůž je vlastně z jednoho kusu oceli. Čepel je prodloužena po celé délce rukojeti, a ta je na ni připevněna buďto nýty nebo šrouby. Výrazně to zvyšuje pevnost a odolnost proti zlomení a uživatel může nůž při práci lépe ovládat. I proto se Mikov rozhodl takto konstruovat například své luxusní kuchyňské nože.  

Koncept fulltang konstrukce najdeme hluboko v historii, kdy byly vyráběny první nástroje a zbraně z jednoho kusu materiálu. Fulltang konstrukci tak často měly meče, které musely vydržet náročné bitvy a střety. Nože Mikova z Projektu Válečný veterán Storm nebo Repetitor, stejně jako dýka Commandos či zakázkové nože Lubomír Maďarič, jsou proto samozřejmě tak fulltang.

Tisíce let osvědčená praxe přetrvala až do dnešní doby. Fulltang konstrukce je proto dnes nejvíce populární u nožů určených pro outdoor nebo u loveckých nožů. V nabídce Mikova ji najdete například u outdoorového nože Patron nebo u loveckého nože Les

Fulltang konstrukce je prostě považována za synonymum kvality. Nůž je obvykle lépe vyvážený a díky své pevnosti má minimální riziko, že se při používání zlomí. Majitel fulltang nože se tedy může těšit z toho, že mu vydrží klidně celý život.  

Ale protože jsou potřeby uživatelů nožů různé, není možné si vystačit pouze s jedním typem konstrukce. Mikov proto ve své nabídce nožířského zboží nabízí pestrou paletu i dalších typů pevných a zavíracích nožů pro všechny způsoby použití.