Uhlíková nebo nerezová?

2. dubna 2024

I když drtivá většina našich nožů je vyrobena z nerezové oceli, přesto má Mikov v nabídce i nůž Commandos a jeden typ nože UTON z oceli uhlíkové. Každý typ oceli má své specifické vlastnosti a výhody, které jsou na druhou stranu vyváženy některými nevýhodami.

Ocel je vlastně slitinou železa a uhlíku. Zásadní rozdíl mezi ocelemi spočívá v obsahu uhlíku a přítomnosti dalších prvků, především chromu. Čím více má ocel v sobě uhlíku, tím je tvrdší a pevnější, snadno se brousí do velmi ostrého ostří a ostří si dlouho udržuje, ale zároveň má také nižší schopnost odolávat korozi. V nerezové oceli je proto významný podíl chromu a mohou do ní být přidávány i další prvky, jako je například nikl, molybden nebo mangan, které dále zlepšují její vlastnosti. Ocel ale nedrží tak dobře ostří anebo se mnohem hůře brousí. Nabrousit v  domácím prostředí svépomocí nůž vyrobený z kvalitní oceli o vysoké tvrdosti je velice složité, proto je potřeba ho dát ostřit specialistovi.

Mikov, aby pokryl co nejširší potřeby svých zákazníků, pro své nože využívá různé typy ocelí. Nejširší možnost volby je na nožích Predator. Ty Mikov vyrábí z damaškové oceli, RWL, oceli N690 i běžné nerezové oceli 420. Ale paleta používaných ocelí je mnohem širší. Exkluzivní kuchyňské nože Ruby nebo řeznické nože jsou z například z nerezové oceli DIN 1.4116, lovecké nože pak z oceli 440. Konkrétní materiál nožů vždy najdete na našem webu v popisu výrobku v záložce Parametry. 

I když nerezové oceli mezi noži jednoznačně vedou, přesto hodně zákazníků stále v nabídce Mikova dává přednost třeba vojenskému noži UTON z uhlíkové oceli. Skvělé ostří je u něj sice vykoupeno potřebou důkladnější údržby a skladováním nože v čistotě a suchu, ale je to i tak skvělá volba.