Rukojeť je z materiálu G10

3. června 2024

Při nákupu nožů na našem e-shopu zákazníci pečlivě procházejí záložku Parametry. Jsou zde vedle typu oceli, hmotnosti nebo paratertů čepele také informace o použitém materiálu na rukojeti. Mikov jich využívá celou řadu, podle toho, k jakému použití je nůž určen. Co si tedy konkrétně kupujeme, když je uvedeno, že nůž má rukojeť z materiálu G10?

Materiál G10 vznikl v 50. letech 20. století. Tehdy se pro vojenské účely hledaly nové materiály, které by měly vynikající mechanické vlastnosti, byly odolné vůči vlhkosti chemikáliím a zároveň by skvěle izolovaly elektrický proud. Inženýři experimentovali s pryskyřicemi a skelným vláknem, které pod vysokým tlakem a teplotou lisovali dohromady. 

Název G10 je proto standardizovaným označením kompozitních materiálů na bázi skelného vlákna a epoxidových pryskyřic. Neskrývá v sobě tedy nějaký odkaz na významnou osobnost, jako tomu je například u ocel RWL 34 (Mikov ji používá na nožích Predator a psali jsme o ní zde).

G10 se nejprve uplatnil pro vojenské účely v letadlech a elektronice. Později se rozšířil i do průmyslu a zjistilo se, že se skvěle hodí i na rukojeti nožů, které vyžadují vysokou odolnost a pevnost. Mikov proto používá G10 u střenek nožů Patron a také Storm a Golak z Projektu válečný veterán

Materiál vydrží náročné podmínky, mechanické namáhání a je odolný vůči vlhkosti a chemikáliím, což zajišťuje dlouhou životnost rukojetí. Vedle toho je i přes svou vysokou pevnost relativně lehký, což přispívá k celkovému komfortu a ovladatelnosti nože. Kombinace a vrstvení G10 navíc umí vytvářet barevné kombinace, textury a vzory, což Mikov využil například u rukojeti nože Golak.