Jak vybrat kvalitní nůž

9. září 2024

Někdy se na internetu i v osobním kontaktu setkáváme se zákazníky, kteří jsou nešťastní z toho, jaký nůž si koupili. Vzhledem k nepřeberné škále možností, které trh nabízí, může být výběr toho správného nože poměrně náročný. Jak tedy poznat, který je pro vás ten pravý? Mikov vám proto přináší několik rad, které vám mohou být pomocí.

Prvním krokem při výběru zavíracího nože je uvědomit si, k čemu ho budete nejčastěji používat. Každý nůž má jinou konstrukci a funkci, takže volba vhodného modelu závisí na vašich potřebách. Pokud plánujete využívat nůž na výpravách do přírody zřejmě si zvolíte jiný typ (např. Patron), než když potřebujete pouze občasného pomocníka pro otevírání balíků nebo řezání provazů (např. Stovka). A opět jinak budete volit, když hledáte nůž pro sebeobranu (např. Predator), pro lov (např. Fixir) anebo pro jiné specifické účely (vojenské nože, záchranářské nože, kuchyňské nože) atd.

Pro nákup všech typů nožů ale platí obecná doporučení. Především je velmi podezřelé nakupovat nůž, u kterého není zaručena řádná garance kvality a reklamační podmínky. Mikov u svých nožů nabízí nadstandardní záruční dobu 7 let, a navzdory tomu se naše obchodní oddělení setkává pouze s minimem reklamací. Doporučujeme proto s rezervou přistupovat k radám i zkušenostem více či méně anonymních odborníků na internetu. S noži je to stejné, jako s automobily, počítači, fotoaparáty nebo mobily. Mnoho textů nemá jiný cíl, než vyzdvihnout osobnost autora případně poškodit výrobce. Naproti tomu nadstandardní záruka 7 let je jasným, srozumitelným a veřejně kontrolovatelným faktem.  

Diskutovaná bývá i kvalita materiálu čepele. Někdy by se opět z internetových diskusí mohlo zdát, že čím tvrdší a kvalitnější materiál je na ni použitý, tím je nůž výhodnější a nemá smysl kupovat nic jiného. Mikov samozřejmě vyrábí nože z damascenské i práškové oceli nebo z vysoce legované nožířské oceli N690, ovšem většina zákazníků stále upřednostňuje zdánlivě „obyčejnou“ nerezovku 420 nebo 440. Důvod je jednoduchý. Všechny nože se otupí a zatímco ty běžné si každý sám doma naostří (návod na ostření nožů najdete zde), nože s velkou tvrdostí je třeba brousit u specialistů. A to není ani rychlé, ani levné.

Zejména u zavíracích nožů je také třeba dobře vyzkoušet zavírací mechanismus. Jestliže nefunguje, zasekává se nebo je manipulace s nožem dokonce nebezpečná, nejedná se o dobrou koupi. A to stejné platí u tvaru rukojeti i řemeslném zpracování. Nepřesné slícování, uvolněné díly nebo viklající se čepele by měly být jasným znamením, že používání takového nože znamená mnohem více problémů než radosti a užitku. 

A samozřejmě, mnoho také vypovídá cena. Když je nůž neobvykle levný, může se zdát lákavé ušetřit peníze. Mnohem pravděpodobnější ale je, že nůž vás zklame a může být i nebezpečný při používání. 

Přejeme vám při nákupu nože šťastnou ruku a zejména pak mnoho radosti při jeho používání. Mikov nabízí nože doslova pro každou situaci a v různých cenových relacích. Při jejich nákupu budete mít vždy jistotu, že za vynaložené peníze získáváte nástroj plně odpovídající kvality.