UTON s bojovými zkušenostmi z misí UNPROFOR

5. prosince 2022

UTONy, které prošly bojem, nevidíte často. A je to dobře, protože válku nemá nikdo rád. Ale přesto existují, a je vždycky zážitek, když si je můžete prohlédnout na vlastní oči. My jsme tu přednost měli v sobotu, když jsme s vděčností přijali pozvání do Leškovic, obce nedaleko Havlíčkova Brodu, kde se u příležitosti výstavy na místním obecním úřadě sešli veteráni misí UNPROFOR.

Ve dvou poměrně malých místnostech si všichni, kteří navzdory sněhu a mlze vážili cestu, mohli prohlédnout nejen nepřeberné množství jedinečných archivních a historických dokumentů, ale také třeba i zbytky minometných granátů, které dopadly na stanoviště TANGO-23 Repetitor a zabily dva naše vojáky - Luďka Zemana a Petra Valeše. Na televizní obrazovce pak běželo video sestříhané z toho, co naši vojáci natočili sami přímo v akci, když vůbec netušili, jestli se jim podaří vrátit bezpečně domů. 

Během dopoledne jsme si samozřejmě našli čas i na to, abychom dále rozvíjeli plány, které jsme začali společně spřádat při prvním setkání v září v pražském Komunitním centru pro válečné veterány. Mimo jiné jsme hledali, a zřejmě i našli, cestu, jak to udělat, aby se výstava v příštím roce mohla dostat k co nejvíce lidem. Zaslouží si to nejen svou kvalitou, ale zejména poselstvím, které nese. No a speciální nože v našich plánech samozřejmě nechyběly také. 

Naše podpora Armády České republiky a zejména vojenských veteránů je dlouhodobá a systematická. Největší podíl na tom má projekt Válečný veterán, díky kterému na Vojenský fond solidarity od nás přišlo již 300 tisíc korun. Další příspěvky se díky množství prodaných nožů Storm a Repetitor rychle shromažďují a budou fondu předány při nejbližší vhodné příležitosti.