Backlock - bezpečná a rozšířená pojistka čepele

16. července 2019

Backlock je oblíbený a bezpečný systém pojistky čepele, kterou zabezpečuje před samovolným zavřením. Mikov ho využívá na svých loveckých nožích Fixir, Hunter, Hablock anebo třeba na noži Crocodile.

Backlock charakterizuje odpružená závěrka na konci opatřená výstupkem. Ten zapadá do vybrání v čepeli, kde ho zajišťuje tlak pružiny. Když chceme nůž zavřít, zatlačíme na hřbetu rukojeti nože na část kolíku, který je z ní vysunut. Tím uvolníme zarážky, které drží čepel a tu pak volně zavřeme. K zavření nože je však třeba použít zpravidla obě ruce, což někdy může být nevýhodou. 

Aby pojistka backlock správně fungovala, je nutné při výrobě přesně zpracovat pohyblivé součásti nože a zajistit, aby měly stejnou tvrdost. Pokud by tomu totiž tak nebylo, mohlo by dojít k vymačkání výstupku a k samovolnému zavírání nože. 

Při nákupu nože je proto třeba jednak prověřit, jestli pojistka dobře drží a nůž se sám nezavírá. Ale především je třeba zvážit, zda se opravdu jedná o typ, který je pro naše účely vhodný. U některých typů nožů je totiž nutné při uvolnění pojsitky vyvinout poměrně velký tlak, takže třeba děti by mohly mít s jeho zavíráním problémy. 

Přestože backlock patří mezi velmi rozšířené a oblíbené pojistky, někdo dává přednost jiným typům, jako jsou framelock nebo linerlock, kterým se budeme věnovat zase někdy příště.