Guru inspirovaný Nepálem

21. května 2023

Není to tak úplně nůž, není to tak úplně meč, je to typ sečné zbraně, který se dá zařadit do poměrně široké skupiny takzvaných mačet. Velké sečné zbraně určené i pro práci vznikaly nezávisle na sobě po celém světě. Náš Guru má kořeny v Nepálu, kde se u horského národa Gurkhů zrodily nože kukri.

Někteří historici uvádějí, že kukri byl inspirovaný meči slavného vojevůdce Alexandra Velikého při jeho tažení do severozápadní Indie, které vrcholilo v roce 326 před naším letopočtem bitvou u řeky Hydapsés (dnes Dželam, přítok Indu). Každopádně teprve Gurkhové, jako drsní a houževnatí bojovníci, kteří již přes 200 let patří k elitním jednotkám britské armády, kukri proslavili po celém světě. 

Čepel masivní a těžké zbraně s ostřím na vnitřní vyduté straně je na prvním místě ideální zbraní, kterou lze sekat, bodat, tlouct, řezat, bít anebo využívat její plochou stranu k omráčení nepřítele. 

Nože k boji již v našich podmínkách naštěstí nevyužíváme, ale pro Gurkhy je kukri užitečný nejenom ve válce -  skvěle se hodí k prosekávání cesty v zarostlém terénu, při sklizni na poli, při lovu nebo přípravě dřeva - a právě to může být dobrou inspirací i pro naše středoevropské podmínky - vandrování po lese, pomoc při posezení s kamarády nebo i pro práci na zahradě.

Nůž Guru z nerezové oceli a střenkou z tvrzené pryže zakoupíte v našem e-shopu společně s kvalitním koženým pouzdrem.