Repetitor - charitativní dražba nožů směřuje do finále, které vyvrcholí v neděli 1. října 2023

18. září 2023

Až do neděle 1. října 2023 se můžete na portále Aukro zapojit do mimořádné charitativní aukce dvou speciálních nožů Repetitor. Mikov celý její výtěžek podle rozhodnutí vojáků z Repetitoru věnuje na pomoc nemocným armádním veteránům. 

Pokud čtete naše Mikov sociální sítě a sledujete náš Mikov blog,  dobře víte, že pozorovací stanoviště Tango 23 - Repetitor bylo součástí dlouhé linie pozorovacích a kontrolních stanovišť mise OSN UNCRO mezi znepřáteleným Chorvatskem a Republikou Srbská Krajina.  Při chorvatské operaci Oluja 5. srpna 1995, která měla za cíl zlikvidovat republiku Srbská Krajina, dopadl na pozorovací stanoviště minometný granát, zabil dva naše vojáky - Luďka Zemana a Petra Valeše -  a třem dalším způsobil zranění. 

V sobotu 6. května 2023 přímo na místě tragédie převzali od zástupce firmy Mikov při slavnostním nástupu všichni účastníci tehdejší mise nože Repetitor se svými jmény a hodnostmi. Zároveň byly představeny i dva nyní dražené nože se jmény obou padlých vojáků. 

Oproti standardním nožům Repetitor technici Mikova doplnili do střenky autentickou střepinu minometného granátu, který způsobil tuto tragédii. Střepinu věnoval jeden ze zraněných vojáků Jiří Suda. Oba nože jsou v dárkové kazetě doplněné o originální nášivku vojsk OSN a brožuru s popisem celé mise a podpisy všech dosud žijících účastníků. 

Speciální nože Repetitor “Luděk Zeman” i “Petr Valeš” nejsou pouze jedinečným předmětem s velkou sběratelskou hodnotou, ale také mimořádným historickým artefaktem. Až do konce dražby a předání novým majitelům budou vystaveny v Mikováckém Muzeu nožířské tradice v Mikulášovicích.

S příběhem veteránů a celé mise na Tangu 23 - Repetitor se můžete seznámit i v dokumentárním filmu “Repetitor - nemůžeme zapomenout”, který je ke zhlédnutí na YouTube kanále firmy Mikov.