Bylo u nás Mistrovství republiky v turistickém závodě

10. června 2024

Druhou červnovou sobotu a neděli (8. a 9. 6.) proběhlo v Mikulášovicích Mistrovství republiky v turistickém závodě, které Mikov podpořil. Turistický závod sice zní tak, jako by se jednalo o nějakou procházku, ale opak je pravdou. Ve skutečnosti to je náročný sport, ke kterému je potřeba vytrvalost, rychlost, síla i vědomosti.

Je to vlastně běh v přírodě na trati o délce kolem 4 kilometrů. Než závodník dorazí do cíle, musí splnit několik úkolů. Na prvním místě jsou to úkoly vyžadující fyzickou zdatnost, jako je přechod lanové lávky, hod na cíl nebo plazení. Na trati jsou ale také stanoviště dovednostní, kam patří vázání uzlů, odhad vzdálenosti nebo běh podle azimutu. A závodník narazí i na úkoly ryze znalostní - určování rostlin nebo turistických značek. 

Protože Mikov na českém trhu nabízí kapesní nože vhodné pro turistiku, outdoorové nože a vojenské nože, podpora takové sportu se přímo nabízí. Ale důvodů pomoci máme víc. Ze všech zúčastněných měst jsou Mikulášovice pravděpodobně nejmenší. Přesto získaly 3 tituly mistra republiky a řadu dalších umístění “na bedně”. Není to náhoda. Stojí za tím roky a roky systematické práce s dětmi a mládeží. A podpora místní komunity s důrazem na sport a zapojení mládeže je pro Mikov prioritou. 

Pořádat v Mikulášovicích mistrovství republiky, i když v poměrně malém sportu, není jednoduché. Stojí za tím hodiny a dny práce desítek dobrovolníků. I díky nim všichni účastníci mistrovství odjížděli domů spokojení. A Mikov jim na cestu přibalil jednu speciální Rybičku určenou pouze pro ně. Bude pro ně vzpomínkou a třeba i motivací se někdy vrátit a tentokrát v klidu, bez stresu ze závodů, si prohlédnout naši krásnou přírodu a třeba i Muzeum nožířské tradice se specializovanou prodejnou nožů Mikov.