Šroubované nebo nýtované?

17. června 2024

Zavírací nože se skládají z řady součástek, které se dohromady montují šroubováním nebo nýtováním. Mikov vyrábí nože oběma způsoby - a každý z nich má své fanoušky a kritiky -  jak mezi zákazníky, tak i mezi nožíři. Pojďme se ale objektivně podívat na to, jaké výhody a nevýhody každá z těchto technologií má.

Typickými zástupci šroubovaných nožů v nabídce Mikova jsou EDC Elipt nebo gentlemanské nože Pocket. Šroubované nože lze lépe rozebrat, vyčistit a namazat, případně snadněji vyměnit nějakou poškozenou část. Je zde ale třeba podotknout, že rozebírání nožů není úplně pro každého. Rozebírat fungující nůž nemá smysl, a hlavně demontáž a potom zejména následná montáž nože vyžaduje jistou dávku zručnosti a technických dovedností. Největší nevýhodou šroubovaných nožů na druhou stranu je, že šrouby je třeba po čase dotahovat, protože se mohou uvolňovat.

Nýtované nože Mikov vyrábí tradičně. Patří mezi ně například vyhazovací Predatory, lovecké nože Fixir, Hablock, Hunter, Hubert nebo třeba zavírací Stovky. Jsou velmi pevné a odolné, nýty jsou méně náchylné k uvolnění a nevyžadují pravidelné dotahování. Pro mnohé zákazníky pak také působí elegantněji a tradičněji. Nelze je ale snadno rozebrat, což ztěžuje jejich údržbu, úpravy a opravy.

Všude tam, kde existuje volba mezi dvěma variantami, každá z nich nachází své zapálené fanoušky a kritiky. Jinak tomu přirozeně nemůže být i při rozhodování mezi šroubovanými a nýtovanými noži. Ale ať už patříte do jednoho z těchto táborů nebo se nad celou debatou trochu usmíváte, Mikov vám přeje, ať si vyberete pro vás ten nejlepší nůž, který vám bude dělat dlouho radost a stane se užitečným a nepostradatelným pomocníkem.