Když se řekne EDC

24. června 2024

Kdyby Mikov použilI ještě na konci minulého století pro nůž termín EDC, tak by tato zkratka  zřejmě nikomu moc neřekla. Termín EDC (Everyday Carry - každodenní použití) začal být populární až v posledních dvou dekádách, přičemž běžným se stal až v prvním desetiletí 21. století.

Samotný koncept EDC je ale mnohem starší. Své kořeny má v pradávném zvyku lidí nosit u sebe základní nástroje a předměty denní potřeby. Tento zvyk sahá hluboko do starověku, kdy potřebná výbava byla nutná pro přežití v přírodě. Dnes sice žijeme v jiné společnosti, ale mít u sebe některé nástroje, a zejména malé nože, zůstává pořád výhodné. 

Mikov z tohto pohledu proto EDC nože vyráběl vždy. Zavírací nože Stovka, nože Fixir nebo Praktik či Hiker, pevný nůž Venado a vlastně i obyčejná Rybička, jsou vlastně typickými EDC noži. 

Jak se ale tento pojem do veřejnosti dostal? Mohou za to internetové komunity, které s rozvojem psaných diskusí začaly používat nejrůznější zkratky. A ty vznikaly proto, aby se komunikace zkrátila a nebylo třeba slova dlouze vypisovat (typickým příkladem je zkratka BTW, což znamená mimochodem). A tak se postupně ujalo EDC. 

Na vývoj v debatách přirozeně zareagovali nožíři a začali takto označovat své produkty. Vznikla tak nová kategorie nožů, která však ve skutečnosti vůbec novou není. Zkratka ale zákazníkům pomáhá jasně identifikovat nože určené pro každodenní nošení a použití. A proto Mikov dnes jako EDC nože označuje například List, Patron nebo zavírací nůž Elipt.

Jaké vlastnosti tedy správný EDC nůž musí mít? Nůž musí být kompaktní a lehký, aby byl pohodlný k přenášení. Určen je pak pro širokou škálu úkolů, od otevírání balíků po drobné opravy a sebeobranu. A samozřejmě, musí být z kvalitních materiálů a mít pevnou konstrukci, aby vydržel každodenní používání a náročné podmínky.