Vodní buvol a nože

8. července 2024

Střenky některých nožů Mikova jsou vyrobeny z rohů vodního buvola (latinsky Bubalus bubalis). Je to majestátní tvor původem z jižní Asie. V některých asijských kulturách je dodnes symbolem síly a prosperity. I proto je možné ho často zahlédnout v různých rituálech a slavnostech.

Vodní buvol je celkově v mnoha ohledech užitečné zvíře. Díky své síle a schopnosti pracovat ve vodě slouží jako tažná síla při práci v rýžových polích. Buvolí mléko je bohatší na tuky a bílkoviny než kravské. Vyrábí se z něho mnoho tradičních mléčných výrobků, včetně slavného sýra mozzarella di bufala. A samozřejmě se také chová jako jateční zvíře. 

A právě jatka jsou hlavním zdrojem rohoviny. Ta byla v Japonsku a Číně ceněna pro svou krásnou texturu a lesk již před mnoha staletími. Do Evropy se pak dostala až ve středověku a od té doby je velmi populární nejenom pro výrobu střenek nožů, ale i dalších ozdobných předmětů.

Rohovina, kterou Mikov na své nože používá, musí být samozřejmě upravena a stabilizována. Je to podobný proces impregnace jako se používá u kostí. Ten jsme v našem blogu popsali zde. Takto zpracovaná rohovina nejen skvěle vypadá, ale má i výborné mechanické vlastnosti. 

Střenky z rohu vodního buvola Mikov používá zejména na loveckých nožích Fixir, Hablock, Les a na loveckých dýkách Taiga a Jelenářská. Velmi oblíbený je také na nejpopulárnějším noži Mikova - Predatoru.

Pokud přemýšlíte, jestli pro svůj nůž zvolit rukojeť ze stabilizované kosti nebo rohoviny - každý materiál má své výhody i nevýhody. Oba dva materiály Mikov používá a oba jsou díky své textuře designově zajímavé. Rohovina má vyšší lesk a o něco menší hmotnost. Oproti kosti je však citlivější na vysoké teploty.