Tento víkend proběhl pravidelný vzpomínkový sraz k poctě padlých veteránů na Tangu 23 Repetitor

5. srpna 2024

V malebném městečku Rožmitál na Šumavě nedaleko od Českého Krumlova se každoročně v srpnu schází skupina mužů, kteří sdílejí zvláštní a hluboké pouto. Jsou to vojáci, kteří v roce 1995 sloužili v tehdejší Jugoslávii (dnešním Chorvatsku) na pozorovacím stanovišti Tango 23 Repetitor, tedy na místě, kde jejich kamarádi Luděk Zeman a Petr Valeš 5. srpna 1995 tragicky zahynuli. Tento vzpomínkový sraz u příležitosti 29. výročí jejich smrti začal v pátek 2. srpna a skončil v neděli 4. srpna.

Pozorovací stanoviště Tango 23 bylo součástí dlouhé linie pozorovacích a kontrolních stanovišť mise OSN UNCRO mezi znepřáteleným Chorvatskem a Republikou Srbská Krajina. V roce 1995 po poměrně dlouhém období klidu Chorvatsko zahájilo v květnu operaci Bijesak (Blesk) a v srpnu operaci Oluja (Bouře), která vytlačila Srpy ze západní Slavonie a zlikvidovala Republiku Srbská Krajina, odkud byli vyhnání všichni srbští obyvatelé. Při operaci Oluja dopadl na pozorovací stanoviště minometný granát, který zabil dva naše vojáky a třem dalším způsobil zranění. 

I letos vše začalo tradičním pietním aktem na rožmitálském hřbitově u hrobu Petra Valeše, kde byly položeny věnce a k přítomným promluvil generálporučík Jaromír Alan, který osudný den na Repetitoru velel. Vojáci letos také mezi sebou přivítali sestru Petra Valeše s rodinou. Vzpomínkový akt potom pokračoval u rožmitálského obecního zařízení, na jehož zdi má Petr Valeš pamětní desku, pod kterou je umístěna vzpomínková Lavička válečných veteránů s jeho jménem. 

I ta připomíná jeden ze slibů, který si veteráni z Tanga 23 dali, že pokud některý z nich zemře, ostatní na jeho památku pořídí lavičku s jeho jménem. Teto rok tuto čestnou, ale smutnou, službu vykonali v Českých Budějovicích na hřbitově svaté Otýlie, a to na památku Jiřího Hubáčka, který zemřel 14. 12. 2021. Slavnostního okamžiku byla přítomna i jeho rodina.

 

 

 

 

 

 

Třídenní setkání válečných veteránů z Repetitoru, ale i rodin pozůstalých nebo veteránů z jiných stanovišť a misí samozřejmě nemá pouze oficiální část, ale je i plné neformálních a přátelských rozhovorů i posezení u skleničky. Pro firmu Mikov je ctí, že díky Projektu válečný veterán se mohou její zástupci podobných akcí zúčastnit. A zejména, že nůž Repetitor může připomínat tento tragický, ale zároveň hluboký příběh našich vojáků. Mikov zároveň o celém příběhu také produkoval dokumentární film, který si můžete prohlédnout zde.

Veteráni z Repetitoru plánují setkání i na 30. výročí tragické události. Uskuteční se příští rok opět v srpnu, a to v Hodoníně, u hrobu Luďka Zemana.