Něco o dýce Commandos

31. října 2022

Když jsme minulý týden psali v blogu o naší účasti na výstavě Future forces exhibitions, zminili jsme se o tom, jak návštěvníky našeho stánku zajímaly repliky historických chladných zbraní, například leteckého kordíku vzor 27, nebo nože z projektu Válečný veterán.

Jednou z vystavených zbraní byla i dýka Commandos. V našem sortimentu ji máme již dlouho a možná už někdy zapomínáme, jaký příběh se za ní skrývá. Jedná se o typ zbraně, kterému se říká F-S dýka. Název F-S dýka je odvozen od příjmení autorů  W. E. Fairbairna a E. A. Sykese, britských vojenských instruktorů pro boj zblízka. Dýka byla vyvinuta pro překvapivý útok, tiché zabití nepřátelských vojáků, zejména hlídek a stráží. Způsobovala hluboké rány, které silně krvácely a znemožňovaly tak nepříteli vyvolat poplach nebo se nějak účinně bránit. Úzká čepel dýky snadno pronikala uniformou a dokonce i kostmi hrudního koše. Rukojeť se navíc dala využívat pro údery.

Jeden z autorů F-S dýky, kapitán William Ewart Fairbairn se také jeden den osobně věnoval výcviku Gabčíka s Kubišem před jejich nasazením do operace Anthropoid. Dýka samozřejmě nemohla chybět ani ve výbavě paravýsadků, které během II. světové války byly na naše území z Velké Británie vysílány proto, aby pomáhaly vybojovat naši svobodu. 

Commandos, ani další podobné zbraně, si dnes samozřejmě nekupujeme proto, abychom je používali jako výsadkáři nebo s nimi někoho ohrožovali. Vedle toho, že jsou ukázkou kvalitního nožířského řemesla, jsou nám především připomínkou minulosti, na kterou jako Češi můžeme být hrdi.