Kdo stál a stojí za designem Mikova

9. ledna 2023

Slovo design je v dnešní době skloňováno ve všech pádech, protože vzhled výrobku je jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují, jestli ho zákazník koupí. A u nožů, ať už jsou určeny pro jakékoliv použití - ke sportu, pro lov nebo na práci - to platí samozřejmě také.

Design nožů Mikov je ovlivněn řadou významných osobností, a proto nás mrzí, že jména všech se nám do dnešní doby již nezachovala. Na prvním místě máme na mysli autora designu tradiční Rybičky, ale i některých dalších nožů, jejichž výrobou Mikov navazuje na staleté nožířské tradice. 

Pak jsou zde ale některá jména, která známe dobře. Na prvním místě je to  Stanislav Lachman - muž, kterému se přezdívalo Josef Lada českého designu. Starší generace se s jeho návrhy setkávaly takřka denně na každém kroku, navrhoval mixery, žehličky, vysavače - a Mikov podle jeho výkresů vyráběl své tradiční kuchyňské nože. 

Druhou významnou osobností, která výrazně promlouvala do vzhledu nožů Mikov, je pan Vladimír Trojan. Ten se podílel nejen na  podobě současného velmi populárního nože Predator, ale třeba i nože Hunter a mnoha dalších. 

Samostatnou kapitolu Mikova píší vojenské nože. Legendární UTON byl vyvinut ve Vojenském výzkumném ústavu ve Slavičíně. Ale za ostatními, ať již se jedná o edici nožů Projektu válečný veterán, nože Lubomír Maďarič anebo bodák, který vyrábíme v licenci pro ColtCZ Group jako doplněk automatické pušky BREN 2, stojí designér a vojenský instruktor Roman Hippík.

Ve stručném textu samozřejmě není dostatek prostoru pro jména všech, kteří některé naše nože navrhli. Přesto se ještě na závěr musíme zmínit o naší dlouhodobé spolupráci s UMPRUM, konkrétně s profesory Michalem Froňkem a Janem Němečkem tvořící slavné duo Olgoj Chorchoj. Speciální edice nožů Rybička pro Nespresso nebo sada Pocket, která získala řadu prestižních designových ocenění včetně Red Dot Awards jsou výrobky, které se navždy zapsaly nejen do historie Mikova, ale i českého a světového designu.