Micarta - materiál rukojetí Repetitoru

23. ledna 2023

Pro každého designéra nožů je důležité navrhnout správně tvar čepele, tvrdost oceli a způsob broušení. Stejně tak je ale podstatné i to, aby rukojeť nože byla nejen dobře padnoucí do ruky, dostatečně pevná, odolná, elegantní a bezpečná. Pro poslední z nožů Projektu válečný veterán - Repetitor - proto padla volba materiálu rukojeti na Micartu.

Micarta je registrovaná obchodní značka americké společnosti Norplex, Inc. V podstatě se jedná o vysoce hustý laminát, tedy vlákna namočená v pryskyřici, která jsou poté při vysokém tlaku a teplotách zalisována k sobě. Díky tomu je Micarta tvrdší než dřevo, kost, rohovina nebo paroží. 

Dodává se v plátech, ze kterých se pak rukojeti vyřezávají na CNC strojích. Povrchová textura rukojetí vojenského nože Repetitor je pro jeho bezpečnější úchop dodatečně obrobena, protože Micarta nemá žádnou vlastní texturu nemá. 

Výsledkem je atraktivní, lehký a pevný materiál rukojetí dobře vzdorující poškrábání. Navíc je odolný proti vodě a při používání nože ve vlhku neklouže v ruce. Kromě toho také dobře izoluje elektrický proud. Vyrábí se v mnoha provedeních, proto bylo možné i u rukojeti Repetitoru zvolit barvu, která pamětníkům připomíná legendární bodák na samopal vzor 58, který byl pro Repetitor inspirací. 

Repetitor patří mezi vojenské nože, ale najde si využití i při běžných outdoorových aktivitách. Každý zákazník jeho koupí zároveň přispěje 300 Kč na Vojenský fond solidarity. Ten pomáhá rodinám vojáků, kteří zahynuli nebo přišli o zdraví při plnění svých povinností ve službě vlasti.