Jaký nůž v zimě do přírody

8. ledna 2024

Jestliže se rozhodujete k nákupu nože, asi si vždy jako první položíte základní otázku - chci z Mikova pevný nebo zavírací nůž? Každý má své výhody a nevýhody. Pevný nůž je samozřejmě odolnější, ale na druhou stranu bývá obvykle těžší a hůř se přenáší. Lepší skladnost a váha u zavíracích nožů je zase vyvážena nižší pevností a komplikovanější manipulací. A platí to samozřejmě i v zimních podmínkách.

Pokud tedy opravdu plánujete nůž používat v zimní přírodě k práci, například k přípravě dřeva na rozdělání ohně, zdá se volba jasná - pevný nůž. Mikov jich vyrábí celou řadu a konkrétní typ závisí na vašich preferencích - někdo má raději EDC typu Patron nebo List, někdo dává přednost loveckým nožům, kde je typickým zástupcem Les nebo některý z loveckých nožů KLASIK. A pokud někdo zase upřednostňuje vojenské nože, Mikov má v nabídce UTON, Storm nebo Repetitor.

Pokud byste přesto do zimního lesa volili zavírací nůž, je dobré se zamyslet nad typem pojistky čepele. Pro snadnější manipulaci v rukavicích je pohodlnější pojistka typu backlock, kterou najdete na tradičních loveckých nožích Mikova Fixir nebo Hunter. A v zimě se také jednou rukou dají otevřít vyhazovací nože Predator.

Rozhodně ale mějte na paměti, že v zimní přírodě se snadno může nenadále vyskytnout kritická situace, kde bude ostrá čepel zapotřebí. A v takovém případě jednoznačně platí - lepší je obyčejná Rybička nebo kapesní Stovka při sobě, než kvalitní outdoorový nůž doma ve skříni.