Děti a nože - jde to dohromady?

6. února 2024

Každé dítě se dříve nebo později setká s ostrým nožem. Nejčastěji je to doma, v kuchyni, ale může to být i na výletě v přírodě nebo třeba někde na návštěvě u přátel na zahradě. Nejlepší ochranou před tím, aby se nožem vážně zranilo, je naučit ho respektu a technice, jak s nožem zacházet.

I když Mikov vyrábí celou škálu nožířského zboží, rozhodně nedoporučujeme zahájit výuku zacházení s noži u vojenských dýk nebo velkých kuchyňských nožů. Vždycky je dobré začít s menšími noži. Z našeho pohledu takovým “startovacím” nožem nemůže být nic jiného, než generacemi osvědčená Rybička, případně zavírací Stovka nebo pevný lovecký Zavazák

Dokud nůž neovládnou, musí ho používat vždy pod dohledem někoho dospělého. Nejprve musíme děti naučit, jak správně nůž držet, aby prsty byly vždy chráněny a v dostatečné vzdálenosti od ostří. Až poté je čas zahájit jednoduchá cvičení na zlepšení motorických dovedností - například přeřezávání papíru nebo seříznutí klacíku. A samozřejmě děti učíme zásadě, že vždy se řeže směrem od těla.

Protože nejvíc úrazů s noži bývá v kuchyni, je třeba děti pomalu zasvěcovat do jednoduchých úkolů, jako je krájení ovoce nebo zeleniny na prkénku. Kuchyňské nože Mikov nabízí v plné šíři. Vybrat si můžete luxusní nože nebo řady Klasik a Ruby. I když si zkušení dospělí v kuchyni oblíbili například nůž Santoku, pro malé začátečníky je mnohem vhodnější osvojit si řemeslo něčím menším, třeba univerzálním kuchařských nožem

Dětem je také třeba stále připomínat, že když nože podávají druhé osobě, je třeba tak činit ostřím k sobě. A pokud jsou v okolí jiní lidé, je třeba, abychom je neopatrnými pohyby nezranili. A samozřejmě, že s noži se nehází ani nevrhá, pokud to nejsou speciální házecí nože, které má Mikov také ve své nabídce. 

Děti také postupně učíme i údržbě nožů a jejich broušení. Pomocí návodů Mikova se mohou naučit brousit nože pomocí kamene i to, jak se používá ocílka. Důležitá je ale trpělivost a laskavost. Jen tak se dětem vštípí zásady chování, které nože v jejich rukou promění v užitečné pomocníky.