Nůž pro průzkumníky - milník na cestě k současnému UTONu
19. srpna 2024
Vojenský nůž UTON patří mezi nejznámější a nejpopulárnější nože, které Mikov vyrábí. To, že se v polovině sedmdesátých let minulého století zavedl do výzbroje tehdejší Československé lidové armády, bylo výsledkem mnohaletého vývoje. Během vývoje se také testoval nůž pro průzkumníky, který se sice nakonec do sériové výroby nedostal, ale jehož funkce a provedení UTON v mnoha ohledech i překonávaly.
Z původní ověřovací série je dohledatelných jen několik kusů. Nůž je možné vidět v Muzeu nožířské tradice, které Mikov provozuje v Mikulášovicích. Nůž měl být určen určen především pro průzkumné a speciální jednotky, které potřebovaly robustní, spolehlivé a víceúčelové nástroje pro plnění svých úkolů v různých situacích. Byl proto navržen tak, aby splňoval nároky na univerzální použití v terénu, včetně přežití, první pomoci, a obrany.
Od současného UTONu se na první pohled liší plastovým pouzdrem a kapkovitým tvarem čepele, v níž je oválný tvor. Když se čepel nasadila na speciální čep pouzdra, voják tak získal nůžky na kov, kterými si mohl prostříhat cestu třeba v pletivu. Čepel také měla speciální vroubkování, které průzkumník mohl využít k napilování silných drátů před přestřižením. Když se navíc k noži přidaly přídavné nástroje, které jsou běžnou součástí i stávajícího UTONU, tedy pilník, bodlo a pilka - bojovník měl u sebe skutečně multifunkční nástroj, který ale zároveň splňoval všechny parametry vojenské chladné zbraně.
Za tím, že se nůž přes všechny své kladné stránky a nespornou kvalitu nakonec nedostal do hromadné výroby Mikova, a přednost dostal stávající UTON vz. 75, mohla být celá řada důvodů. Žel, dnes už je asi přesně neodhalíme. Při návštěvě muzea nebo při prohlížení jeho fotografií si však s určitostí můžeme říct, že je to velká škoda.
Ale nemusíme zůstat jenom u nostalgického vzpomínání! Mikov totiž na podzim připravuje limitovanou edici tohoto typu nože. Bude se jednat o přesnou a plně funkční rekonstrukci podle původních výkresů, kterou ocení především sběratelé historických zbraní.