Z historie otvíráků

Bereme je jako samozřejmost, která tady existovala pořád. Když jsme se narodili, už je všichni kolem nás používali. Přesto se první z nich objevil teprve na počátku 19. století a druhý na jeho konci. Řeč je o otvírácích konzerv a lahví - dnes naprosto běžné součásti našich životů a také celé řady nožů firmy Mikov.

RWL 34 - ocel s příběhem, která vzdává poctu

Mezi exkluzivními noži Predator, které patří mezi prémiové výrobky firmy Mikov, najdete vedle nožů z damascenské oceli i Predatory z oceli RWL 34. Je to vysoce kvalitní prášková ocel, která má vysokou schopnost udržet ostří a je odolná proti opotřebení i korozi. Název oceli však není žádný náhodný shluk písmen, ale připomíná významnou osobnost světového nožířství.

Nože na ovoce

Léto, zdá se, letos nastane ještě dříve, než v jiné roky. A s létem se pojí řada radostí - dovolené, koupání, táboření, grilování, opalování. Vedle toho se na našich stolech také začne objevovat i spousta nejrůznějšího čerstvého ovoce. Ne každé lze konzumovat tak, jak bylo sklizeno, a často ho také chceme použít pro přípravu salátů, kompotů nebo zákusků. Proto k ovoci prostě potřebujeme mít i kvalitní nože Mikov.

Uhlíková nebo nerezová?

I když drtivá většina našich nožů je vyrobena z nerezové oceli, přesto má Mikov v nabídce i nůž Commandos a jeden typ nože UTON z oceli uhlíkové. Každý typ oceli má své specifické vlastnosti a výhody, které jsou na druhou stranu vyváženy některými nevýhodami.

Když se řekne fulltang

Fulltang je odborný termín, který zná každý, kdo se zajímá o nože - ať už jde o sběratele, řemeslníka nebo člověka, který s noži pracuje v přírodě nebo doma. Je to typ tradiční konstrukce nože, který je ceněn pro svou robustnost a odolnost. Mikov ho proto rovněž používá u celé řady svých nožů.

Vyřezávání nožem

Řezbářství je ušlechtilým koníčkem. Řezbáři používají specializované řezbářské nástroje, které vyrábíme v našem závodě Narex Bystřice. Přesto může pro vyřezávání sloužit i zavírací nůž Mikova. Nejčastěji se do vyřezávání nožem pustíme třeba na dovolené, na výletě nebo při táboření.

Nože jako symboly

Nože jsou samozřejmě především nástroje nebo zbraně. Ale kromě toho již v dávných kulturách sloužily i jako symboly hodnosti a ozdoby, představující moc, prestiž nebo sociální status. V nabídce firmy Mikov takové nože a chladné zbraně najdete i dnes. 

Jaká byla letošní IWA? Vévodil Predator, taktické nože a Kostka

Stánek Mikova na jubilejní 50. výstavě IWA v Norimberku byl letos jž tradičně v hale číslo 5. A protože celkové hodnocení výstavy bude jistě tématem článků specializovaných časopisů, ohlédneme se za ní z perspektivy vystavovatele.